z XIX Ogólnopolskiego Sympozjum Diabetologicznego „Diabetica Expo 2015”
i XIII Ogólnopolskiego Forum Profilaktyki i Leczenia Otyłości,
które w dniach 25-26 września 2015r. odbyły się w Auli UMK w Toruniu.

W dniach 25-26 września 2015r. w Auli UMK w Toruniu odbyło się XIX Ogólnopolskie Sympozjum Diabetologiczne „Diabetica Expo 2015” oraz XIII Ogólnopolskie Forum Profilaktyki i Leczenia Otyłości. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Centrum Konferencji i Wystaw Expo-Andre z Torunia przy współpracy Zarządu Głównego Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków w Bydgoszczy oraz Wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Miasta Torunia. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Marszałek Województwa Kujawsko Pomorskiego Pan Piotr Całbecki, Prezydent Miasta Torunia Pan Michał Zalewski, Kujawsko-Pomorska Okręgowa Izba Lekarska oraz Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Toruniu. Gmina Miasta Toruń wsparła wydarzenie finansowo ze środków na „Dofinansowanie programów opieki zdrowotnej”. Patronat naukowy nad wydarzeniem objęło Polskie Towarzystwo Diabetologiczne. Sponsorami tegorocznej edycji Sympozjum i Forum zostały firmy Roche Diabetes Care i Berlin-Chemie/Menarini Polska, a Polfa Tarchomin została partnerem wydarzenia. W sposób szczególny zaangażował się także jeden z wystawców – firma Janssen Cilag wraz ze swoim programem „Oddaj Cukier”.

W tegorocznej edycji, która jak co roku odbyła się w atmosferze święta diabetyków z całej Polski, wzięło udział ponad 1200 pacjentów z całej Polski, dla których udział był bezpłatny, oraz prawie 200 lekarzy, pielęgniarek i dietetyków. Wykłady najlepszych specjalistów, darmowe badania, degustacje zdrowej żywności, losowania nagród (w tym pobytów dla dwóch osób w aż pięciu różnych uzdrowiskach w górach, nad morzem i w Ciechocinku) oraz wiele innych atrakcji, a przede wszystkim możliwość spotkania i wymiany doświadczeń, to powody dla których Toruń jest od osiemnastu lat odwiedzany przez tak liczną publiczność. „Diabetica Expo” to wydarzenia unikatowe w skali Polski oraz Europy, na którym spotkają się pacjenci oraz ich lekarze, by wspólnie wziąć udział w wykładach dotyczących cukrzycy.

W obowiązku by przyjechać na „święto diabetyków” czuje się grono wybitnych wykładowców, profesorów i lekarzy, z prof. Ireną Ponikowską, przewodniczącą komitetu naukowego na czele, którzy w swoich wykładach podkreślali przede wszystkim znaczenie dobrze zbilansowanej diety i wysiłku fizycznego w terapii oraz profilaktyce cukrzycy i otyłości.

Towarzyszące Sympozjum Targi stanowią doskonałe uzupełnienie wykładów, poprzez przedstawienie nowinek w dziedzinie pomiaru cukru we krwi, specjalistycznej odzieży, suplementów diety, kosmetyków, żywności dla diabetyków i wielu innych. Zarówno debiutanci, jak i firmy o uznanej pozycji na rynku, nie narzekały na brak zainteresowania, uczestnicy korzystali z okazji na otrzymanie darmowych produktów lub zrobienie zakupów po promocyjnych cenach. Firmy uczestniczące w Sympozjum ufundowały także wiele nagród, które w formie konkursów zostały przekazane uczestnikom wydarzenia. Tradycyjnie wręczone zostały także nagrody dla firm, przyznawane przez komisję konkursową oraz uczestników sympozjum.

Na stoiskach Hospicjum „Światło” w Toruniu i Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu, pielęgniarki prowadziły bezpłatne badania i konsultacje, które jak co roku cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Organizatorzy serdecznie dziękują wszystkim, którzy zaangażowali się w ideę i realizację „Diabetica Expo 2015” w Toruniu.

Pierwszy dzień Sympozjum podsumował uroczysty wieczór w Hotelu Filmar**** w Toruniu. Uczestnicy, wykładowcy i wystawcy mieli okazję do rozmów, bliższego poznania się i przede wszystkim wspólnej, znakomitej zabawy.

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom, wykładowcom sponsorom oraz wystawcom, którzy wzięli udział w tegorocznej edycji Sympozjum i Forum. Podziękowania kierujemy do władz UMK w Toruniu za umożliwienie realizacji wydarzenia na terenie nowo wyremontowanej Auli UMK, patronom honorowym, patronom medialnym, oraz wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie i realizację „Diabetica Expo 2015”. Już za rok, w dniach 23-24 września 2016r. odbędzie się Jubileuszowa XX edycja „Diabetica Expo 2016”, na którą już dziś serdecznie zapraszamy.
stat4u